İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Aslıhan Elibol’un İTÜ’nün yeni yabancı kökenli hocalarını paylaşmasının ardından, bu insanlara akademik durumları bilinmeden bir sürü hakaret edildi.
Sosyal medyada haklarında bir sürü küfür hakaret edilen İTÜ’nün yeni hocaları; birilerinin iddia ettiği gibi ülkenin ”araplaştırılması” için mi yoksa alanlarında iyi oldukları için mi göreve getirildiler?
Gelin bu hocalara biraz bakalım:

Doç. Dr. Aamir Hamid
Pakistan’da dünyanın en iyi 378. üniversitesi olan Quaid-i-Azam mezunu. Hamid’in
Matematik mühendisliği, hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve nano maddeler alanlarında çalışmaları var. Makaleleri internette 600 kereden fazla alıntılandı.

Doçent Dr. Farrukh Mazhar; Nöral ağ, Havacılık, tersine mühendislik, İHA motor pervanesi, otopilot ve veri sınıflandırma alanlarında çalışmaları var.
Dünyadaki en iyi 334. üniversite olan Islamabad mezunu ve öğretim üyesi.

Doçent Dr. Peyman Roodgar Saffari’nin
Nano maddeler, kompozit yapılar, ses iletimi vb. konularda çalışmaları mevcut.

Makaleleri 85 kere alıntılanan İranlı Dr. Peyman Roodgar Saffari, Tayland Thammasat Üniversitesi mezunu.
Kısacası bu hocalar akademik başarıları sayesinde İTÜ’ye gelmişler. Anlamadan, dinlemeden linçlenmelerinin altında büyük bir Arap düşmanlığı yatıyor. Ve biz de diyoruz ki: Her türlü ayrımcılığı yeneceğiz!

Konu ile ilgili İTÜ’nün yaptığı açıklama metnini de buraya bırakalım:


İstanbul Teknik Üniversitesi, güçlü birikimi ve dinamik yapısıyla ülkemizin ve dünyanın en köklü teknik üniversitelerinden biridir. İTÜ, 250 yıllık bilgi birikimini, uluslararası düzeyde araştırma ve bilimsel bilgi üretme misyonuyla geçmişte olduğu gibi ilerleyen dönemlerde de başarıyla sürdürecektir.

İstanbul Teknik Üniversitesi, içinde bulunduğu birçok uluslararası akreditasyon ve araştırmacı değişim programları dolayısıyla, dünyanın birçok bölgesine misafir araştırmacı gönderirken bir yandan da bünyesinde çok sayıda yetkin akademisyeni ve araştırmacıyı belirli bir süreliğine misafir olarak barındırmaktadır.

Evrensel bir Ar-Ge merkezi konumunda olan İTÜ, uluslararası eğitim vizyonu gereği hem Avrupa’nın hem de dünyanın pek çok bölgesinden üniversitemize misafir olarak gelen akademisyenleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duymaktadır.

Halihazırda bugün, Üniversitemizin muhtelif birimlerinde 2547 Sayılı Kanunun 34. maddesi ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının belirlemiş olduğu Yabancı uyruklu öğretim elemanı istihdamına ilişkin belirlediği asgari koşulları sağlayan; 1 yıl süreyle sözleşmeli olarak istihdamı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından uygun bulunan (7 ABD, 6 İngiltere, 3 Almanya, 3 İtalya, 3 Rusya, 3 Yunanistan, 2 Kanada, 2 İran, 2 Azerbaycan, 2 Türkmenistan, 1 Çin, 1 Danimarka, 1 Güney Kore, 1 Güney Afrika, 1 Gürcistan, 1 Hindistan, 1 İspanya, 1 İsviçre, 1 Japonya, 1 Tunus, 1 Ukrayna, 1 Yemen,) toplam 45 yabancı uyruklu öğretim elemanımız bulunmaktadır. Bunun yanında üniversitemizin araştırma üniversitesi ve uluslararası bir üniversite olması dolayısıyla lisansüstü eğitimi sırasında veya lisansüstü eğitim sonrası araştırmacı olarak çeşitli uyruklarda araştırmacılar Üniversitemizi ziyaret etmekte ve bazı proje ve faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu kapsamda Dünya’nın her ülkesinden 255 misafir araştırmacı bulunmaktadır. Misafir araştırmacılarımız, İTÜ’deki bilimsel araştırmalarını İTÜ’lü bir öğretim üyesi danışmanlığında sürdürmektedir.

Sosyal medyada bahsi geçen misafir araştırmacılarımızdan Doç. Dr. Aamir Hamid, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bulunan Quaid-i-Azam Üniversitesi (Dünya sıralamasında 378. sırada) mezunu ve öğretim üyesidir. Matematik, matematik mühendisliği, hesaplamalı akışkanlar dinamiği, akışkan-yapı etkileşimi, nano maddeler, sayısal çözümleme ve birçok konu üzerine çalışmaları bulunmaktadır. Doç. Dr. Aamir Hamid, alanında çok iyi bir bilim insanıdır.

Diğer bilim insanı Doç. Dr. Farrukh Mazhar’da aynı şekilde Islamabad Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Dünya sıralamasında 334. sırada) mezunu ve öğretim üyesidir. Nöral ağ, havacılık, insansız hava araçları, tersine mühendislik uzmanlık alanları olmakla birlikte İHA motor pervanesi, tersine mühendislik, otopilot, veri sınıflandırması ve nöral ağ alanlarında çalışmaları bulunmaktadır. Doç. Dr. Farrukh Mazhar’da, alanında çok iyi bir diğer bilim insanıdır.

Her iki misafir araştırmacı bilim insanından Doç. Dr. Farrukh Mazhar 01.12.2022 tarihine kadar, Doç. Dr. Aamir Hamid ise 01.10.2022 tarihine kadar bilimsel çalışmalarına İTÜ’de devam edecek ve sonrasında ülkesine dönecektir. Her iki bilim insanı da toplamda bir yıl süre ile İTÜ’de bulunmuş olacaklardır.

İTÜ olarak, misafir araştırmacılarımızla ilgili sosyal medya üzerinden kasıtlı olarak yayılan ırkçı söylemleri maalesef üzülerek görüyor ve bilimsel düşüncenin ırk, dil, din veya cinsiyet söylemleri üzerinden tanımlanmasını kınıyoruz.

Unutulmamalıdır ki bilim evrenseldir. Dolayısıyla, evrensel düzeyde bilim üreten köklü bir eğitim kurumu olan İTÜ için tek kriter bilimsel başarıdır. Dünya’nın en iyi üniversitelerinde de durumun böyle olduğu bilinmelidir.

İstanbul Teknik Üniversitesi, 250 yıllık bilgi birikimiyle evrensel bilimin, Ar-Ge’nin ve bilimsel bilginin öncüsü olmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.