Şu günlerde yeni bir tartışma ortaya çıktı: ”Bir dönem Ak Parti’ye oy verip, şu an Erdoğan muhalifi olan insanlar şu an gerçekten muhalif mi?”


”Muhalif” kelimesi, Türk Dil kurumuna göre anlamı: Bir tutuma, bir görüşe, bir davranışa karşı olan, aykırı olan kimse. Gördüğümüz gibi, muhalif kelimesinin anlamları arasında, kültleşmiş şahsa düşman olmak yok.


Militanlaşmamış seçmenlerin inandıkları bazı değerler var. Bu değerler kimilerinde Demokrasi, Özgürlük; kimilerinde Vatan, Millet; kimilerinde Din. Seçmenlerin çoğu, inandığı değerleri temsil eden partiye oy veriyor.


Bir dönem Ak Parti’ye oy verip, şu an Muhalif olan seçmenlerin büyük çoğunluğu: Muhafazakar Demokrat seçmen ve Liberaller.


Bu insanların AK Parti’ye oy verdikleri zaman ki Ak Parti ile bugün dağlar kadar fark olduğu açık.
2016’ya kadar gayet Anti Milliyetçi, Ab Taraftarı, toplumun bütün kesimlerini kucaklayan, demokrasi taraftarı, seçim kaybedince inkar etmek yerine hemen çalışmalara başlayan, kabinesinde dünyayı tanıyan Liberal bakanlar, Liyakatlı bakanlar olan; serbest piyasacı bir parti varken; Bugün Milliyetçi, Otoriter, tanzimler kuracak kadar Serbest Piyasadan uzaklaşmış, seçim sonuçlarını kabul etmeyen, kabinesinde otoriter-milliyetçi bakanlar olan bir parti var.


Uzun lafın kısası: O insanların inandıkları değerler bugün aynı; fakat Ak Parti eskisi gibi o değerleri değil, başka değerleri temsil ettiği için, o insanların Ak Partili olmayıp Muhalif olması gayet normal.
Fakat, Erdoğan’ın otoriter uygulamalarını bitirmek yerine kendi lehlerine kullanmak isteyenler muhalif değil çünkü; Muhalif kelimesinin anlamı arasında kültleşmiş şahsa düşman olmak yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.