17-21 Ağustos tarihlerinde Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde yapılması planlanan “Zeytinli Rock Festivali” kaymakamlık kararıyla iptal edildi.

https://twitter.com/BirGun_Gazetesi/status/1557382527064707072?s=20&t=TW3AhqcxyrOHeHSy3d3Zfw

Kaymakamlık, iptal gerekçesi olarak ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’nı gösterdi.

Karar, bilhassa seküler kesim olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerince “siyasal İslamcı yönetim yaşam tarzına müdahale ediyor, dini dayatmalar yapılıyor” gibi tepkilerle karşılaştı.

Peki, gerçekten de karar bir “dini dayatma” ve “yaşam tarzına müdahale” miydi? 
Zeytinli Rock Festivali ilk olarak 2005 yılında yani AK Parti’nin devri iktidarında düzenlendi. Aynı şekilde pek çok festival ve konser de AK Parti döneminde ülkemizde düzenlendi, ünlü sanatçılar Türkiye’ye AK Parti döneminde akın etti.

Asıl “yaşam tarzına müdahale” festivalin yapılması

Zeytinli Rock Festivali’nin öteki yüzüne bakıldığında pek de iç açıcı şeyler gözükmüyor.

Basit bir Google araması ile dahi Zeytinli Rock Festivali’nde gerçekleştirilen cinayetleri, tacizleri, çevreye verilen zararı ve bölge sakinlerine verilen rahatsızlıkları görmek mümkün.

Binlerce kişinin eğlenmesinin kimse için sakıncası yok. Fakat bu etkinliklerde her yıl en az birkaç kişi öldürülüyorsa, daha da kötüsü bir doğa katliamı yaşanıyorsa orada eğlenilmesinin pek bir önemi kalmıyor.

Genellikle bir bölgede bu tarz etkinlikler yapıldığında bölge sakinleri durumdan memnun kalır. Fakat Zeytinli Rock Festivali’nin ardından bölge sakinleri etkinliğin daha fazla yapılmaması için yetkililere sık sık talepte bulunuyor. Bunun sebebi pek çok kişinin düşündüğü gibi “yobazlıklarından” değil. Sebebi, bölgede yaşanan kısa süreli kaos ve çevre tahribatı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.