Geçtiğimiz aylarda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz turunda gazeteciler ile çektirdiği bir fotoğraf, bir anda ülkenin gündemine oturmuş, o karede Nagehan Alçı’nın da olması büyük tartışmaların fitilini ateşlemişti.

Kendi cenahı tarafından “Erdoğan’a benzemek.” ile eleştirilen İmamoğlu, bu tepkilere yönelik “Bugün Nagehan Hanım gelmiştir, tartışılır; yarın başka bir ismi davet edeceğim. Ben, ilk yurtiçinde yapacağım bir geziye, örneğin Abdülkadir Selvi’yi davet etmek istiyorum…” açıklamasını yapması da kendi mahallesindeki ateşi söndüremeye yetmemişti.

Bu olayların ardından Fazıl Say’ın hem Alçı’ya hem de İmamoğlu’na karşı olan açıklamaları büyük tepki toplamış, büyük tartışmalara yol açmıştı:

Bu gereksiz tepkilerin ve tartışmanın üstünden aylar geçmesine rağmen muhalefete yakın bazı çevrelerde hâlâ temcit pilavı gibi öne çıkartılan bu olay, bugünlerde yeniden konuşulmaya başlandı; Say ve Alçı arasındaki tartışma daha da alevlendi:

Ardından Fazıl Say’ın başka bir açıklamasında İBB seçimlerini kazananın İmamoğlu değil, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu olduğunu söyledi:

Benim için İstanbul’u asıl kazanan zaten Canan’dır. Asıl kahramanı odur. O yüzden bedel ödetilen mahkemelerde süründürtülen de Canan oldu. Benim gittiğim ilk celsesinde Ekrem İmamoğlu yoktu bile. Çok tuhafıma gitmişti. Genco Erkal mahkemesinde de. Sonra? Nagehan, hadi canım sende!

Nagehan Alçı “Fazıl Say’a cevabım” tweeti ile paylaştığı yazısında hem Say’ın ithamlarına yanıt verirken hem de bazı noktalara dikkat çekiyor:

GAZETECİLİĞİN GEREĞİNİ YAPTIM

Daha önceki hiçbir sataşmasına cevap vermedim. Şuursuz ithamlarla muhatap olmak istemedim. Ama artık yeter!

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve Sayın Tevfik Göksu beni “İstanbul’un kayıp 1000 günü” toplantısına davet ettiler.

Hem Göksu hem Kabaktepe ile o toplantıda görüştüm. İmamoğlu dönemiyle ilgili tespitlerini dinledim. Hazırladıkları raporu inceledim. Ve onların İmamoğlu’na yönelik tenkitlerini bu köşe yazdım.

Sonrasında da AK Parti’nin iddialarını tek tek Sayın Ekrem İmamoğlu’na sordum. Ekrem Bey’in cevaplarını da burada yazdım. Yani gazeteciliğin gereğini yaptım.

MANSUR YAVAŞ İLE DE TIPKI İMAMOĞLU İLE GÖRÜŞTÜĞÜM GİBİ GÖRÜŞTÜM. BU ARKADAŞLARDAN SN. YAVAŞ’A TEPKİ GELMEDİ.

Geçtiğimiz aylarda Mansur Yavaş ile de tıpkı İmamoğlu ile konuştuğum gibi konuşmuş, söylediklerini bu köşede sizlerle paylaşmıştım. O söyleşiyi de buraya koyuyorum. Nedense bu arkadaşlardan Sayın Yavaş’a bu konuda tek tepki gelmedi ama sürekli Ekrem İmamoğlu’na saldırılıyor. Bence ayrı bir yazıyı hak eden, çok ilginç bir durum bu.

Karadeniz seyahati olayında hem bana hem de Sayın İmamoğlu’na sosyal medya lincini örgütleyen baş aktör Teğmen Mehmet Ali Çelebi’ydi. Dikkatle incelenince açıkça görülüyor. Linci Çelebi başlattı. Fazıl Say gibiler de aslında onun kuyruğuna takıldılar.

BİNLERCE SAHTE MUHALİF VAR!

Bugün siyasette, medyada ve akademik çevrelerde 6’lı masaya destek veriyor zannedilen, muhalif sanılan yüzlerce Mehmet Ali Çelebi var. Gerçek muhalifler bence Çelebi’ye dürüst olduğu için teşekkür etmeli ve kendi içlerindeki Mehmet Ali Çelebi’leri tespit etmeye odaklanmalı. Binlerce böyle “sahte muhalif” var.

Say yüzde 90 Çelebi ile aynı ideolojik yapıya sahip olmakla beraber tweet’lerinde bir yandan Canan Kaftancıoğlu gibi özgürlükçü sosyalizm arayışında olup 40 senedir her türlü resmi devlet ideolojisinin karşısında olan bir kadını över, hatta İstanbul seçimini İmamoğlu’nun değil Kaftancıoğlu’nun kazandığını söyler, sonra da Ekrem İmamoğlu’nun asla aday olmaması gerektiğini ileri sürüp 2023 Cumhurbaşkanı adaylarından biri olarak Ersan Şen’in ismini zikreder!

Bir insan birbirilerine tamamen zıt siyasi ideolojiye sahip, neredeyse hiçbir ortak yanları olmayan Canan Kaftancıoğlu ve Ersan Şen’i nasıl aynı anda över?

Fazıl Say işte politik ve entelektüel açıdan bu kadar şuursuz bir insan. Başarılı bir piyanist olması ayrı, bu yazdıkları ancak ortaokul seviyesinde trollerin yazdıklarıyla kıyaslanabilir.

Alçı bu yazısını paylaştıktan sonra Fazıl Say’dan gelen zehir zemberek sözler dikkat çekti:

SENİN BİNECEĞİN TEK OTOBÜS, CEZAEVİNE GİDEN OTOBÜS OLMALI!

EKREM’İ DE ADAY MADAY YAPTIRTMIYORUM!

Bu tartışma tatlıya bağlanır mı bilinmez; fakat Say’ın bu açıklamaları, kendi sevenleri tarafından büyük tepki toplarken Alçı’nın demokrat tavrı takdir edildi.

Nagehan Alçı’nın Fazıl Say’a cevap verdiği yazısının tamamı:

https://m.haberturk.com/yazarlar/nagehan-alci/3484465-fazil-say-ve-mehmet-ali-celebi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.